Home Circuit breakers and residual current protection Circuit breakers Circuit breakers of the E.INDUSTRIAL series MODULAR CIRCUIT BREAKER E.INDUSTRIAL.MCB.100.1.C40, 1 P, 40A, C, 10KA E.NEXT
MODULAR CIRCUIT BREAKER E.INDUSTRIAL.MCB.100.1.C40, 1 P, 40A, C, 10KA E.NEXT
  • Code:
    i0180007
Estimated Shipping
  • Number of poles:
    1P
  • Rated current [A]:
    40 A
  • Shutdown curve:
    C
  • Breaking capacity [kA]:
    10 kA
We have 70 in stock
Brand:
Quick Buy
Just 4 fields to fill in
We will contact you to finalize the order
Compliance Information
Technical specifications
Article: i0180007
Nominal voltage DC, V/pole: 48
Connection to busbar type FORK: top and bottom
Current limitation class: 3
Number of poles: 1
Current-time characteristic: C
Impulse withstand voltage Uimp: 6 kV
Application category: AC-22B
Terminal torque: 5 Nm
Altitude above sea level: 2000 m
Insulation voltage Ui: 500 V
Nominal operating voltage Ue: AC 230/400 V
Current type: AC
Nominal frequency: 50 Hz
Climatic performance: UHL4
Environmental pollution degree: 3
Max. conductor cross-section: 25 mm²
Protection degree: IP20
Compliance with standards: DSTU EN 60898-1; EN 60947-2
Rated breaking capacity Icu: 10 kA
Rated current In: 40 A
Mechanical/electrical durability: ≤20,000 / ≤8,000 cycles
Operating temperature range: –25…+40 °C
Mounting: on DIN rail 35 mm
Operating position: vertical/horizontal (deviation ≤5°)
Weight: ≤115 g
Warranty: 12 months
  • Number of poles:
    1P
  • Rated current [A]:
    40 A