Home Circuit breakers and residual current protection Circuit breakers Circuit breakers of the E.PRO series MODULAR CIRCUIT BREAKER E.MCB.PRO.60.1.C16 NEW, 1P, 16A, C, 6KA NEW E.NEXT
MODULAR CIRCUIT BREAKER E.MCB.PRO.60.1.C16 NEW, 1P, 16A, C, 6KA NEW E.NEXT
  • Code:
    p042008
Estimated Shipping
  • Number of poles:
    1P
  • Rated current [A]:
    16 A
  • Shutdown curve:
    C
  • Breaking capacity [kA]:
    6 kA
We have 885 in stock
Brand:
Quick Buy
Just 4 fields to fill in
We will contact you to finalize the order
Compliance Information
Technical specifications
Article: p042008
Number of poles: 1
Rated current In: 16 A
Time-current characteristic: C
Current limiting class: 3
Rated DC voltage, V/pole: 48
Impulse withstand voltage Uimp: 6 kV
Insulation voltage Ui: 500 V
Rated operating voltage Ue: AC 230/400 V
Current type: AC
Rated frequency: 50 Hz
Application category: AC-22B
Climatic version: UHL4
Pollution degree: 2
Protection degree: IP20
Connection to FORK type busbar: top and bottom
Tightening torque of terminals: 3 Nm
Max. conductor cross-section: 25 mm²
Rated breaking capacity Icu: 6 kA
Mechanical/electrical durability: ≤ 20,000 / 10,000 cycles
Operating temperature: −30…+60 °C
Mounting: DIN rail 35 mm
Operating position: vertical/horizontal, deviation up to 5°
Weight: ≤ 100 g
Compliance with standards: DSTU EN 60898-1; EN 60947-2 DSTU
Disposal method: handover to a specialized company
Warranty: 12 months
  • Number of poles:
    1P
  • Rated current [A]:
    16 A