Home Circuit breakers and residual current protection Molded case circuit breakers Power circuit breaker POWER CIRCUIT BREAKER E.INDUSTRIAL.UKM.250S.125, 3P, 125A E.NEXT
POWER CIRCUIT BREAKER E.INDUSTRIAL.UKM.250S.125, 3P, 125A E.NEXT
  • Code:
    i0010018
Estimated Shipping
We have 16 in stock
Brand:
Quick Buy
Just 4 fields to fill in
We will contact you to finalize the order
Compliance Information
Technical specifications
Article: i0010018
Number of poles: 3
Weight: 1.5 kg
Uimp: 8 kV
Ui: 800 V
Category: A
Tightening torque: 22.5 Nm
Ue: AC 660 V
Current type: AC
Frequency: 50 Hz
Im: 10 In ±20%
Max. cross-section: 20×4 mm²
IP: housing IP30; terminals IP00
Standards: DSTU EN 60947-1; EN 60947-2 DSTU
Icu: 50 kA
In: 125 A
Endurance mech./el.: ≤ 7000/2000 cycles
Ics (AC 400 V): 35 kA
Temperature: −25…+40 °C