Home Power low-voltage equipment Packet switches PACKAGE SWITCH IN THE HOUSING E.INDUSTRIAL.SB.1-0-2.3.63, 3P, 63A (1-0-2) E.NEXT
PACKAGE SWITCH IN THE HOUSING E.INDUSTRIAL.SB.1-0-2.3.63, 3P, 63A (1-0-2) E.NEXT
  • Code:
    i0360019
Estimated Shipping
We have 30 in stock
Brand:
Quick Buy
Just 4 fields to fill in
We will contact you to finalize the order
Compliance Information
Technical specifications
Article: i0360019
Number of poles: 3
Impact withstand voltage Uimp: 6 kV
Application category: AC-22A, AC-23A
Altitude above sea level: 2000 m
Weight (no more): 0.72 kg
Insulation voltage Ui: 500 V
Rated operating voltage Ue: AC 440 V, DC 32 V
Current type: AC
Rated frequency: 50 Hz
Environment pollution degree: 3
Max. cross-section of connected wires, mm²: 16
Protection degree: IP65
Compliance with standards: DSTU EN 60947-1; EN IEC 60947-3; DSTU EN 60947-5-1
Disposal method: handover to a specialized company
Switch position: 1-0-2
Rated current In: 63 A
Mechanical/electrical durability, cycles: ≤10,000 / 3,000
Operating temperature range: -25…+40 °C
Mounting: on DIN rail 35 mm; on mounting panel